Skogen!

7 mars, 2010 av Thomas Svanberg

En dag vid kusten igår så idag fick det bli några timmar i skogen. Velade mellan Djurholmen eller en runda till Önnarp. Djurholmen är det flera skådare som besöker vilket föranlede att valet föll på Önnarp. Det var nog 3 år sedan vi var här sist och gick. Blev en, utifrån mina mått, hyfsat lång runda som varade i 3,5 timme.

Fina skidspår utmed vägarna vilket bidrog till att flera längdskidåkare fanns på plats och gled fram i spåren. Förmodligen var skidor ett avsevärt mycket bättre alternativ att sätta fötterna på än kängor. Snön ligger fortfarande ganska djup här uppe till skillnad mot tex Helsingborg där förra helgens regn har plockat bort det mesta.

Ganska tyst i skogen och inga meståg stod att finna. En talgoxe på lite avstånd hördes liksom några svartmesar. Större hackspett lät sig höras och nötskrikorna var ganska skräniga där inne i granskogen. På tillbakavägen ett annat läte och visst, i en gran satt en nötkråka och lät. En blåhök på en molnig himmel blev en av de sista obsarna.

Kan varmt rekommendera ett besök här uppe!

Nu laddar vi för årsmötet på onsdag och vi hoppas på mycket folk! Sist var vi på väg att slå rekordet i antal närvarande medlemmar och det vore attans kul om vi på onsdag satte all time high! Har du aldrig varit med på ett årsmöte tycker jag det är hög tid nu!


Trackbacka URI | RSS - Kommentarer

Lämna en kommentar

Namn (måste anges)

Epost (måste anges)

Hemsida

Skicka kommentar