Art |
1:a obsdag
|
2:a obsdag
|
3:e obsdag
|
Mediandatum för ankomst 1971-1980
|
Taltrast
(?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, 16/3, 15/3, 6/3, 13/3, 15/3,
24/2, 2/1)
|
22 jan , Domsten (Bengt Andersson).
Anm. Övervintrande ex?
|
13 feb , 1 ex, Thalassa, Helsingborg (Åsa och
Christer Strid). |
25 mars , 1 ex, Pilshult, Helsingborg (Christer
Strid). |
Uppgift saknas
|
Trädlärka
(?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, 2/1, 11/3, 12/3, 1/2, 3/3,
20/1, 5/1)
|
7 feb , 1 ex, Laröd/Hittarp (Oskar
Lindberg).
|
10 mars , 2 ex, Kullaberg (Karl G Nilsson). |
19 mars , Vikingsbergsparken, Helsingborg (Peder
Winding). |
13 mars
|
Gransångare
(28/3, 8/3, 23/3, 4/3, 19/3, 15/3, 25/3, 24/3, 29/3, 10/3, 29/2,
28/3, 20/3, 22/3, 18/3, 5/4, 5/2, 17/1)
|
4 jan , 2 ex, Norrebrohamn (Karin Falkmer, Bengt
Andersson, Thomas Wallin, Mats Ljunggren, Håkan Johansson), 3-5
jan, 2 ex, Torekovs hamn (Rolf Svensson, Peder
Winding och Thomas Terne).
Anm. Övervintrande ex.
|
26 mars , 1 ex, Pålsjö, Helsingborg (Henrik
Johansson). |
27 mars , 3 sj, Bälteberga (Bengt Hertzman). |
4 april
|
Ljungpipare
(?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, 8/3, 20/3, 12/3, 25/3, 9/4,
4/1, 18/1)
|
3 jan , Torekovs rev (Lars Hallbeck och Anders
Larsson).
Anm. Övervintrande ex.
|
7 feb , Rammsjö (Jan Skidell), Torekov rev (Henrik
Johansson). |
12 feb , 14 ex, Karlsfält (Björn Ekelund, Bengt
Lundgren och Christer Strid). |
19 mars
|
Sånglärka
(10/1, 7/1, 6/2, 21/1, 19/1, 18/1, 25/1, 6/2, 5/2, 25/1, 20/1,
8/2, 24/2, 30/1, 6/1, 2/1, 1/1, 24/1)
|
3 jan , 1 ex Gånarp (Bengt Nilsson), 6
jan, 1 ex, Allerumsskogen (Bengt Hertzman), 8
jan, Ranarps strand (Håkan Johansson).
Anm. Övervintrande ex.
|
31 jan , 1 ex, Tomarps madar (Håkan Karlsson),
insträckande, Allerumsskogen (Thomas Svanberg). |
4 feb , 3 ex, Ören Strandbaden (Karl G
Nilsson). |
Uppgift saknas
|
Sädesärla
(10/3, 28/2, 10/3, 25/2, 12/3, 25/2, 16/3, 19/3, 24/3, 3/3, 4/2,
9/3, 2/3, 9/2, 16/1, 1/3, 2/3, 1/2)
|
3-23 jan , 1 ex, Torekovs hamn (Håkan
Johansson, Rolf Svensson och Thomas Terne), 1 ex, Nyhamnsläge
(Karl G Nilsson), 1 ex, Båstad (Martin Gierow).
Anm. Övervintrande ex.
|
10 mars , 1 ex, Ugglarpsbroarna (Håkan Karlsson). |
13 mars , 1 ex, Pålsjöbaden, Helsingborg (Thomas
Svanberg). |
23 mars
|
Skogsduva
(?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, 16/3, 20/2, 12/2, 7/1, 1/1,
1/1, 3/2
|
1 jan , 3 ex, Kungshultsskogen, Helsingborg
(Christer Strid), 4 jan , 1 ex, Utvälinge
(Hans Nordius), 5 jan, Rögle (Håkan
Johansson), 9 jan, 3 ex, Mörshög (Olof
Jönsson) m.fl.
Anm. Övervintrande ex.
|
12 feb , 1 ex, Himmelstorp (Karl G Nilsson). |
13 feb , 6 ex, Höja våtmark (Thpmas Wallin m.fl.) |
18 feb
|
Lappsparv
(?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, 25/3, 8/1, 2/5, 15/5, 20/1,
5/2)
|
24 april , 1 ex, Rönnen (Henrik Johansson). |
, |
, |
27 mars
|
Hämpling
(?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, 14/3, 5/3, 12/3, 10/2, 5/3,
1/2, 9/2)
|
21-23 jan , 1-2 ex, Ranarpsstrand (Miakel
Olofsson, Thomas Svanberg m.fl.).
Anm. Övervintrande ex?
|
20 mars , 1m ex, Torekov (Mats Ljunggren). |
26 mars , Grevie backar (Bengt Hertzman och Eva
Kristiansson). |
11 mars
|
Tofsvipa
(11/1, 7/1, 29/1, 11/1, 20/1, 19/1, 14/1, 13/2, 26/1, 18/1, 2/2,
9/2, 26/2, 13/1, 2/1, 2/3, 8/2, 10/2)
|
1 jan , Djuramosa (Bengt Andersson).
Anm. Övervintrande ex.
|
7 feb , 7 ex, Dammarna Hasslarp (Thomas
Terne), Klarningen (Jan Skidell). |
10-12 feb , 25 ex, Dammarna Hasslarp (Bengt Andersson
och Thomas Terne), 140 ex, Stureholms våtmark (Björn Elmlund).
|
21 feb
|
Större strandpipare
(15/2, 9/1, 13/2, 8/2, 2/2, 24/2, 6/2, 6/2, 21/2, 17/2, 9/2,
22/2, 26/2, 1/3, 24/2, 3/3, 12/2, 11/2)
|
11 feb, 2 ex, Rönnen (Patrik Söderberg). |
23-24 feb, 6 ex, Torekovs rev ( Rolf H och Jörgen
Hansson), Rönnen (Jan Skidell). |
28 feb, 4 ex, Torekovs rev, 12 ex Påarps mal (Karl G
Nilsson och Thomas Wallin), Rönnen (Håkan Johansson), Sandön
(Lennart Engman, Bengt Andersson). |
24 feb
|
Skedand
(?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, 13/3, 24/3, 27/3, 15/3, 9/3,
15/3, 19/2)
|
22 mars , Dammarna, Hasslarp (Bengt Andersson). |
26 mars , Klarningen (Håkan Johansson m.fl.). |
27 mars , 1 ex, Brandsvig (Håkan Johansson), Klarningen
(Mats Ljunggren), 21 ex, str Domsten (Klas Rosenkvist och Bengt
Andersson), Rönnen (Henrik Johansson). |
29 mars
|
Trana
(11/3, 6/3, 12/3, 10/3, 8/3, 23/2, 13/3, 19/3, 21/3, 4/3, 24/2,
3/3, 6/3, 5/3, 30/1, 5/3, 23/2, 26/2)
|
3 jan , 1 ex, Stureholms våtmark (Anita Paulsson).
Anm. Övervintrande ex?
|
26 feb , vid Tåstarps ängar (Johnny Lindkvist),
Klarningen (Håkan Johansson, Jan Skidell). |
27 feb , 3 ex str N, Rönnen (Rolf Helmersson). |
6 april
|
Skärfläcka
(15/3, 8/3, 27/2, 10/3, 8/3, 12/3, 14/3, 16/3, 23/3, 1/3, 7/3,
8/3, 18/3, 12/3, 10/3, 17/3, 25/2, 7/3)
|
8 mars , 1 ex, Sandön (Tobias Christofferson). |
13 mars , 2 ex, Sandön (Håkan Johansson och Björn
Elmlund). |
19 mars , 4 ex, Farhultsviken (Sara och Jan Skidell). |
17 mars
|
Drillsnäppa
(24/4, 20/4, 23/4, 26/4, 30/4, 19/4, 7/4, 17/4, 20/4, 16/4,
20/4, 7/4, 5/4, 16/4, 12/4, 17/4, 14/3,
8/3 )
|
23 april, 1 ex Mölle hamn (Henrik Johansson och Henrik Ehrenberg). |
24 april , 1 ex, Långsjön, Össjö (Thomas Wallin m.fl.). |
1 maj , Rössjön (Mona Hansson). |
25 april
|
Skogssnäppa
(?, ?, ?, 17/3, 27/3, 25/3, 28/3, 20/3, 28/3, 11/3, 4/3, 21/3,
22/3, 21/3, 22/3, 1/4, 31/1, 9/3)
|
27 mars , 1 ex, Utvälinge (Henrik Johansson).
|
30 mars , 6-7 ex, Brandsvig (Ingemar Johansson). |
31 mars , 1 ex, Dammarna Hasslarp (Tobias
Christofferson)., 2 ex, Kropps våtmark (Karl-Erik Söderqvist). |
29 mars
|
Brushane
(5/4, 20/3, 15/4, 3/4, 8/4, 20/4, 3/4, 3/4, 15/4, 28/3, 30/3,
4/4, 22/3, 27/3, 12/4, 10/4, 2/4, 18/3)
|
27 mars , Klarningen (Magnus Franzén m.fl.). |
11 april , 2 ex, Dammarna, Hasslarp (Mårten och Christer Strid). |
18 april , Klarningen (Håkan Johansson). |
17 april
|
Mindre strandpipare
(?, ?, ?, 9/4, 12/4, 16/4, 4/4, 28/3, 3/4, 24/3, 11/4, 3/4,
28/3, 2/4, 1/4, 9/4, 27/3, 21/3)
|
31 mars , 1 ex, Postnordterminalen Hjortshögsvägen,
Helsingborg (Karl-Erik Söderqvist). |
4 april , 1 ex, Tostarps industriområde, Helsingborg
(Bengt Andersson). |
10-12 april , Dammarna, Hasslarp (Rolf H Hansson, Henrik Johansson, Jan Skidell). |
20 april
|
Årta
(?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, 5/4, 25/3, 2/4, 30/3, 13/3,
2/4, 22/3)
|
26-30 mars , 1 ex, Brandsvig (Lars Hallbeck, Per
Knutsson, m.fl.). |
10 april , 1 par, Dammarna Hasslarp (Sonja Gunnarsson). |
16 april , Dagshög (Karin Falkmer). |
5 april
|
Brun kärrhök
(20/3, 20/3, 24/3, 17/3, 25/3, 15/3, 14/3, 18/3, 28/3, 26/3,
27/3, 28/3, 23/3, 12/3, 17/3, 1/4, 14/3, 27/3)
|
24 mars , 1 ex, Vegeåns mynning (Henrik Ehrenberg). |
28 mars , 1 ex insträckande Domsten (Patrik Söderberg),
1 hane, Stureholms våtmark (Karl-Erik Söderqvist). |
29 mar , 1 hane, Örby ängar (Gunilla Arborelius). |
1 april
|
Fiskgjuse
(30/3, 28/3, 27/3, 24/3, 25/3, 23/3, 25/3, 20/3, 28/3, 25/3,
28/3, 27/3, 22/3, 24/3, 23/3, 28/3, 22/3, 31/3)
|
22 mars , 1 ex, Rönnen (Per Muhr). |
26 mars , 1 ex, Rössjön (Håkan Johansson). |
28 mars , 1 ex, Domsten (Klas Rosenkvist m.fl.), Sandön
(Herik Johansson), 1 ex, Ingelsträde (Ulrik Alm). |
21 mars
|
Roskarl
(?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, 25/1, 3/3, 20/2, 4/5, 16/5,
14/4, 3/4)
|
30 jan , 1 ex, Båstad (Henrik Lind). |
30 april , 1 wz, Rönnen (Kaj Möller), 6 ex, Domsten (Olof Jönsson m.fl.). |
12 maj , 1 ex, Ören, Svanebäck (Göran Paulsson). |
1 maj
|
Ärtsångare
(24/4, 23/4, 20/4, 26/4, 23/4, 22/4, 17/4, 17/4, 22/4, 16/4,
19/4, 13/4, 19/4, 19/4, 21/4,
20/4, 17/4, 3/4)
|
16 april , 1 ex, Ripagården (Phil Benstead). |
20 april , 2 ex, Björkeröd (Thomas Wallin m.fl.). |
21 april , 3 ex, Råbocka, Ängelholm (Mikael Olofsson). |
29 april
|
Stenskvätta
(4/4, 30/3, 31/3, 2/4, 3/4, 29/3, 4/4, 25/3, 1/4, 7/4, 30/3,
2/4, 25/3, 27/3, 25/3, 13/4, 25/2,
4/4)
|
27 mars , 1ex, Lervik (Lars Hallbäck). |
28 mars , 1 ex, Ranarpstrand (Martin Gierow). |
29 mars , 2 ex, Påarps mal (Linus Falkmer). |
3 april
|
Kentsk tärna
(31/3, 25/3, 29/3, 3/4, 25/3, 29/3, 31/3, 21/3, 1/4, 19/3, 31/3,
31/3, 2/4, 19/3, 29/3, 14/4, 29/3, 4/4)
|
28 mars , 2 ex, Själrönnen (Henrik Ehrenberg och Henrik
Johansson). |
2 april , Campingklubben, Domsten (Bengt Andersson). |
9 april , 1 ex, Domsten (Klas Rosenkvist m.fl.). |
8 april
|
Trädpiplärka
(12/4, 11/4, 8/4, 16/4, 24/4, 18/4, 15/4, 13/4, 15/4, 15/4,
13/4, 9/4, 8/4, 10/4, 14/4, 14/4,
8/4, 9/4)
|
15 april , Torekov (Mikael Harladsson). |
16 april , Vegeholmsskogen (Henrik Johansson), 2 ex, Sandön (Mona och Bo Tuvesson), Ripagården (Phil Benstead), Ranarpsstrand (Martin Gierow). |
18 april , Stureholms våtmark (Bengt Andersson). |
20 april
|
Hussvala
(22/4, 27/3, 16/4, 21/4, 19/4, 16/4, 18/4, 4/4, 17/4, 15/4,
16/4, 13/4, 20/4, 7/4, 15/4, 15/4, 20/4, 10/4)
|
4 april , 1 ex, Ättekulla, Helsingborg (Stefan Palm). |
19 april , Björkeröd (Håkan Johansson). |
23 april , 4-5 ex. Klarningen (Thomas Wallin m.fl), 1 ex, Mölle hamn (Henrik Johansson och Henrik Ehrenberg. |
25 april
|
Lärkfalk
(26/4, 10/4, 18/4, 1/5, 20/4, 18/4, 24/4, 16/4, 22/4, 19/4,
25/4, 24/4, 18/4, 20/4, 20/4, 27/4, 10/4)
|
17 april , 1 ex, Grevie kyrkby (Phil Benstead). |
29 april , 1 ex, Fredriksdals friluftmuseum, Helsingborg (Åsa och Christer Strid), Dammarna Hasslarp (Henrik Johansson). |
1 maj, 1 ex, Klarningen (Håkan Johansson)). |
29 april
|
Ladusvala
(13/4, 5/4, 8/4, 2/4, 29/3, 16/4, 1/4, 4/4, 12/4, 8/4, 12/4,
4/4, 2/4, 2/4, 12/4, 14/4, 22/3, 11/4)
|
2 april , 1 ex, Ugglarps broar (Ulf Ståhle). |
5-12 april , 2-5 ex, Dammarna Hasslarp (Henrik Johansson, Mikael Jönsson m.fl.). |
6 april , Klarningen (Håkan Johansson). |
20 april
|
Fisktärna
(17/4, 13/4, 16/4, 8/4, 13/4, 16/4, 5/4, 3/4, 15/4, 14/4, 5/4,
8/4, 2/4, 13/4, 11/4, 14/4, 3/4, 11/4)
|
9 april, 1 ex, Sandön (Thomas Svanberg). |
10 april , 1 ex, Lervik (Henrik Johansson). |
11 april , 1 ex, Grytskären (Anna-Lena Harmsund m.fl.), Ranarps strand (Lars Hallbäck). |
20 april
|
Silvertärna
(?, ?, ?, 8/4, 23/4, 16/4, 9/4, 2/4, 14/4, 14/4, 12/4, 8/4, 9/4,
16/4, 14/4, 17/4, 8/4, 11/4)
|
7 april, 1 ex, Farhultsviken (Rolf Helmersson). |
16 april , Ranarpsstrand (Martin Gierow). |
19 april , Svanshall (Lennart Engman och Håkan Johansson). |
6 maj
|
Lövsångare
(14/4, 1/4, 17/4, 5/4, 15/4, 5/4, 16/4, 4/4, 18/4, 12/4, 19/4,
10/4, 12/4, 11/4, 16/4, 15/4, 8/4, 11/4)
|
12 april , 1 ex, Broddarps utmark, Dagshög (Karin Falkmer), Lerbergsskogen (Karl G Nilsson). |
15 april , 1 ex, Kungshult (Åsa och Christer Strid). |
16 april , Glimminge plantering (Mats Ljunggren), Ängelholm (Anna-Lena Hermsund), Kronosogen, Ängelholm (Henrik Johansson), Rössjön (Göran Paulsson), Domsten (Bengt Andersson), Ranarpsstrand, (Martin Gierow). |
16 april
|
Gluttsnäppa
(13/4, 22/4, 15/4, 8/4, 19/4, 12/4, 11/4, 13/4, 11/4, 31/3,
12/4, 9/4, 6/4, 3/4, 12/4, 11/4, 11/4, 11/4)
|
3 april , 1 ex, Farhultsviken (Rolf Helmersson och Paul Fors). |
9 april , 1 ex, Farhultsviken (Henrik Johansson). |
16 april , 1 ex, Ranarpsstrand (Martin Gierow). |
27 april
|
Rödstjärt
(21/4, 10/3, 16/4, 11/4, 20/4, 21/4, 17/4, 15/4, 16/4, 14/4,
10/4, 13/4, 20/4, 11/4, 14/4,
15/4, 12/4, 12/4)
|
2 april , 1 ex, Båstad station (Jan Gustavsson). |
7-8 april, 1 ex, Domsten (Bengt Andersson och Håkan Johansson m.fl.), 1 ex, Ängelholm (Anna-Lena Harmsund). |
9 april , 1 ex, Domsten (Klas Rosenkvist m.fl.). |
21 april
|
Småspov
(?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, 11/4, 8/4, 14/4, 7/4, 15/4, 12/4)
|
3 april , 1 ex, Mäsinge strand (Kent Sjöström). |
12 april , 3 ex, Klarningen (Karl-Axel Sand). |
18 april , Klarningen (Jan Skidell). |
19 mars
|
Ringtrast
(?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, 4/4, 1/4, 3/4, 8/4, 13/4, 7/4,
16/4)
|
3 april , 1 ex. Kullaberg (Kaj Möller). |
4-9 april , 1 ex, Fotbollsplan, Utvälinge (Tommy Strandek m.fl.). |
7 april , 1 ex, Björkeröd, Kullaberg (Patrik Söderberg). |
12 april |
Gulärla
(26/4, 24/4, 21/4, 27/4, 21/4, 22/4, 19/4, 21/4, 17/4, 21/4,
24/4, 10/4, 18/4, 19/4, 21/4,
17/4, 17/4, 16/4)
|
16 april , 1 ex, Ranarpsstrand (Martin Gierow). |
18 april , 1 ex, Dammarna, Hasslarp (Henrik Johansson). |
26 april , 1 ex, Kropps våtmark (Karl-Erik Söderqvist). |
27 april
|
Småtärna
(13/4, 16/4, 15/4, 20/4, 19/4, 16/4, 15/4, 22/4, 18/4, 15/4,
20/4, 12/4, 15/4, 16/4, 12/4, 15/4, 14/4, 18/4)
|
22 april, 3 ex, Rönnen (Håkan Johansson), 1 ex, Sandön (Thomas Wallin o ch Jan Skidell). |
23 april , Camingklubben, Domsten (Bengt Andersson). |
24 april , 1 ex, Rönnen (Henrik Johansson). |
26 april
|
Backsvala
(?/?, ?/?, 16/4, 26/4, 20/4, 17/4, 7/4, 15/4, 18/4, 12/4, 20/4,
12/4, 9/4, 6/4, 14/4, 17/4, 14/4, 18/4)
|
14 april , 2 ex, Dammarna, Hasslarp (Jan Skidell). |
16 april , 1 ex, Maria by, Helsingborg (Åsa och Christer Strid). |
18 april , Rössjön (Håkan Johansson). |
24 april
|
Grönbena
(26/4, 24/4, 14/4, 25/4, 24/4, 16/4, 16/4, 19/4, 21/4, 16/4,
25/4, 9/4, 1/4, 18/4, 10/4, 15/4,
21/4, 18/4)
|
11 april , Klarningen (Phil Benstead). |
16 april , Dammarna, Hasslarp (Bengt Andersson). |
30 april , Klarningen (Thomas Blomsterberg). |
2 maj
|
Svarthätta
(11/4, 16/4, 13/4, 21/4, 20/4, 16/4, 17/4, 6/4, 4/4, 6/4, 17/4,
4/4, 12/4, 12/4, 13/4, 15/4, 13/3, 21/4)
|
13 mars , 1 hane, Eskilsminne och Ramlösa, Helsingborg
(Bengt Andersson och Sonja Gunnarsson).
Anm. Övervintrande ex. |
8 april , 1 ex, hane, Axtorp, Munka-Ljungby (P-O Holmgren). |
12 april , Lerbergsskogen (Karl G Nilsson). |
28 april
|
Svartvit flugsnappare
(23/4, 3/4, 18/4, 25/4, 23/4, 20/4, 14/4, 16/4, 16/4, 22/4,
22/4, 13/4, 21/4, 16/4, 24/4, 16/4, 11/3,
21/4)
|
17 april , 2 hanar, Gantofta (Bengt Hertzman och Eva Kristiansson). |
18 april , 1 ex, Björkeröd, Kullaberg (Kaj Möller). |
20 april , 1 ex, Backagården, Hjärnarp (Sonja Henningsson), Björkeröd, Kullaberg (Thomas Wallin m.fl.). |
25 april
|
Grönsångare
(22/4, 25/4, 21/4, 28/4, 21/4, 21/4, 22/4, 17/4, 25/4, 14/4,
22/4, 12/4, 25/4, 17/4, 21/4,
20/4, 19/4, 21/4)
|
16 april , 2 sjungande, Åvarps stenbrott (Thomas Wallin m.fl.). |
23 april , Gantofta (Bengt Hertzman), Campingklubben, Domsten (Bengt Andersson). |
24 april , 3 ex, Össjö (Per Muhr m.fl.). |
30 april
|
Sävsångare
(26/4, 1/5, 24/4, 30/4, 1/5, 29/4, 21/4, 1/5, 29/4, 25/4, 27/4,
24/4, 25/4, 20/4, 21/4, 21/4, 27/4, 23/4)
|
24 april , 1 ex, Farhult (Henrik Johansson m.fl.). |
30 april , 1 ex, Farhult (Håkan Johansson m.fl.). |
1 maj, 1 ex, Klarningen (Mikael Haraldsson). |
2 maj
|
Buskskvätta
(23/4, 23/4, 24/4, 30/4, 26/4, 23/4, 22/4, 23/4, 24/4, 23/4,
24/4, 18/4, 25/4, 20/4, 22/4, 18/4, 18/4, 26/4)
|
23 april, 1 ex, Lya mosse (Mats Ljunggren, Thomas Wallin m.fl.), 1 ex, Klarningen (Thomas Wallin m.fl.). |
24 april , 1 ex, Vasalta hed (Kent Sjöström). |
29 april, 1 ex, Hulugeröd (Håkan Johansson). |
29 april
|
Gök
(2/5, 2/5, 1/5, 1/5, 1/5, 5/5, 30/4, 30/4, 29/4, 25/4, 30/4,
28/4, 5/4, 30/4, 29/4, 1/5, 22/4,
26/4)
|
1 maj , 1 ex, Svedberga kulle (Thomas Terne), 1 ex, Utvälinge och Vegeholmsskogen (Rolf Helmerson), 1 ex, Rannarpsstrand (Martin Gierow). |
3 maj , 1 ex, Dammarna Hasslarp (Ingemar Johansson), Rekekroken (Tommie Nilsson). |
4 maj , 1 ex, Ljungabolet (Merete Carlsson). |
6 maj
|
Rörsångare
(30/4, 5/5, 28/4, 27/4, 30/4, 1/5, 26/4, 1/5, 28/4, 28/4, 2/5,
2/5, 28/4, 23/4, 21/4, 27/4, 27/4, 27/4)
|
23 april , 1 ex, Farhult (Tobias Christoffersson). |
30 april , 1 ex, Vegeåns mynning (Håkian Johansson). |
1 maj , 1 ex, Allerums mosse (Christer Strid). |
10 maj
|
Näktergal
(28/4, 1/5, 4/5, 1/5, 3/5, 5/5, 2/5, 5/5, 27/4, 1/5, 1/5, 29/4,
25/4, 6/5, 14/4, 28/4, 26/4,
28/4)
|
1 maj , 1 ex, Lerhamn (Kaj Möller), Allerums mosse (Christer Strid), Örby ängar (Henrik Johansson). |
3 maj , 1 ex, Rögle dammar (Stig och Bodil Forsberg). |
6 maj , 1 ex, Rönnen (Mikael Jönsson). |
6 maj
|
Svartsnäppa
(?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, 10/4, 24/4, 16/4, 11/4, 15/4,
23/2, 29/4)
|
25 april , 1 ex, Klarningen (Jan Skidell m.fl.). |
29 april , Utvälinge (Bengt Andersson m.fl.). |
30 april , 3 ex, Dammarna, Hasslarp och 2 ex, Sandön (Henrik Johansson m.fl.). |
4 maj
|
Törnsångare
(27/4, 28/4, 23/4, 28/4, 1/5, 26/4, 26/4, 26/4, 25/4, 28/4, 2/5,
28/4, 28/4, 23/4, 30/4, 18/4,
24/4, 1/5)
|
23 april , 2 ex, Gantofta (Bengt Hertzman). |
30 april , 1 ex, Sofieroskogen (Christer Strid), 1 ex, Björkeröd (Erik Svensson). |
1 maj, 1 ex, Lerhamn (Kaj Möller), Allerums mosse (Christer Strid). |
30 april
|
Trädgårdsångare
10/5, 6/5, 2/5, 2/5, 30/4, 5/5, 25/4, 3/5, 23/4,
29/4, 3/5, 29/4, 11/5,
6/5, 24/4, 2/5, 27/4,
2/5)
|
30 aprl , 1 ex, Sofieroskogen (Christer Strid). |
1 maj , 1 ex, Allerums mosse (Christer Strid). |
2 maj , Svedberga kulle (Thomas Terne) |
10 maj
|
Härmsångare
(1/5, 7/5, 29/4, 6/5, 8/5, 9/5, 2/5, 11/5, 12/5, 6/5, 10/5, 9/5,
13/5, 7/5, 5/5, 7/5, 29/4, 2/5)
|
8 maj , 1 ex, Ängelholm (Anna-Lena Harmsund m.fl.), 1 ex, Stenkrossen (Tobias Christoffersson). |
12 maj , 1 ex, Kulla-Gunnarstorp (Göran Paulsson), Sinarpsdalen (Bengt Hertzman). |
13 maj , 1 ex, Gyhult, Helsingborg (Christer Strid). |
12 maj
|
Gräshoppsångare
(?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, 7/5, 29/4, 27/4, 30/4, 1/5,
3/5, 2/5)
|
5 maj , 1 ex, Utvälinge (Hans Nordius). |
7 maj , 1 ex, Farhult (Ingemar Johansson), Vistorps hamn (Martin Gierow), Hovs hallar (Benny Hansson). |
8 maj , 1 ex, Klarningen och Brännesslätt (Martin Ekenberg), 1 ex, Utvälinge (Tobias Christoffersson). |
11 maj
|
Bivråk
(9/5, 9/5, 1/5, 8/5, 9/5, 2/5, 2/5, 1/5, 3/5, 12/5, 2/5, 7/5,
5/5, 1/5, 1/5, 3/5, 7/5, 5/5)
|
8 maj , 3 ex, Vattenmöllan (Thomas Svanberg m.fl.). |
9 maj , 1 ex, Annelunds våtmark, Allerums mosse och Maria by (Christer Strid och Björn Ekelund, Vikens Ry (Bengt Lundgren). |
10 maj , 1 ex, Ängelholm (Henrik Johansson). |
6 maj
|
Grå flugsnappare
(10/5, 8/5, 7/5, 4/5, 8/5, 3/5, 2/5, 4/5, 6/5, 27/4, 5/5, 29/4,
7/5, 23/4, 28/4, 4/5, 22/4,
7/5)
|
3 maj , 1 ex, Rönnen (Henrik Johansson). |
11 maj , 1 ex, Mölle mosse (Karl G Nilsson). |
18 maj , Vegeholm slott (Thomas Wallin m.fl.). |
8 maj
|
Tornseglare
(9/5, 7/5, 25/4, 29/4, 1/5, 29/4, 30/4, 2/5, 3/5, 2/5, 3/5, 3/5,
2/5, 8/5, 28/4, 3/5, 7/5, 7/5)
|
6 maj , 1 ex, Domsten (Thomas Svanberg m.fl.). |
7 maj , 1 ex, Kullen (Henrik Johansson). |
11 maj , 3 ex, Kronoskogen, Ängelholm (Thomas Wallin m.fl.). |
11 maj
|
Kärrsångare
(11/5, 10/5, 12/5, 9/5, 12/5, 26/4, 1/5, 15/5, 9/5, 12/5, 17/5,
8/5, 9/5, 9/5, 13/5, 11/5, 9/5, 8/5)
|
13 maj , 1 ex, Berga industriområde, Helsingborg (Christer Strid). |
16 maj , 1 ex, Dammarna, Hasslarp (Ulf Ståhle). |
18 maj , 1 ex, Grevie (Lars Hallbäck). |
18 maj
|
Törnskata
(9/5, 10/5, 3/5, 3/5, 8/5, 5/5, 4/5, 14/5, 7/5, 13/5, 9/5, 10/5,
29/4, 30/4, 5/5, 30/4, 1/5, 9/5)
|
5 maj , 1 par, Älemossen, (Henrik Johansson och Henrik Ehrenberg). |
6 maj , 1 hane, Åvarp (Christer Strid). |
7 maj, Kullen (Henrik Johansson). |
9 maj
|
Rosenfink
(13/5, 21/5, 7/5, 12/5, 12/5, 3/5, 10/5, 5/5, 20/5, 19/5, 18/5,
14/5, 16/5, 14/5, 10/5, 13/5, 15/5, 16/5)
|
19 maj , 1 ex, Kullaberg (Karl G Nilsson). |
22 maj , 1 ex, Kullen (Henrik Johansson), Hallands Väderö (Phil Benstead, Mikael Haraldsson). |
24 maj , 1 ex, Norrebro hamn (Bengt Andersson). |
19 maj
|
Nattskärra
(?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, 8/5, 11/5, 23/5, 17/5, 20/5,
20/5)
|
21 maj , 1 ex, Klören (Ronny Johansson) |
22 maj , 1 ex, Vegeholm (Rolf Helmersson). |
24 maj , 1 ex, Vegeholm (Håkan Johansson). |
22 maj
|